Drukuj

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA ŹRÓDEŁKA ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ 
Działalność Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej w roku 2019 skierowana była na postać świętej Jadwigi królowej Polski.

W tym roku przypada szereg ważnych rocznic odnoszących się do Świętej Jadwigi; 620.rocznica śmierci oraz 635. rocznica koronacji Jadwigi na króla Polski. 

W maju byliśmy współorganizatorami konkursu historycznego, organizowanego przez Muzeum Ziemi Bieckiej, Gimnazjada „Ziemia biecka w historii i legendzie” pt. Królowa Jadwiga Andegaweńska na ziemi bieckiej w 620. rocznicę śmierci. Wspólnie z prepozytem kolegiaty ks. Januszem Kuraszem ufundowaliśmy nagrody dla uczestników konkursu, między innymi wyjazd do Krakowa na Wawel, na spotkanie szkół jadwiżańskich. Trwałym upamiętnieniem tych ważnych rocznic jest powstały nowy punkt na szlaku św. Jadwigi królowej Polski. Podania i legendy przekazane przez przodków odnoszą się do spacerów królowej Jadwigi Lasem Grodzkim, czerpania wody przez monarchinię z źródełka w tym lesie. Nazwa Strzeszyn według legendy powstała dzięki królowej.

W czasie jednego ze spacerów po okolicy, podczas ulewnego deszczu, królowa schowała się pod strzechą domostwa. Kontynuując dzieło szerzenia kultu św. Jadwigi królowej, również w tym aspekcie kulturowym, Bogusława Duda - prezes TPBiZB zainicjowała oraz wspólnie z Sodalicją oraz Towarzystwem Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej oznakowali na szlaku, nowy punkt „Źródło Św. Jadwigi Królowej”. Symboliczne źródełko królowej Jadwigi znajduje się na szczycie Ścibórki w m. Strzeszyn, przy drodze, tuż przy wejściu do Lasu Grodzkiego. Pragniemy serdecznie podziękować państwu; Teresie Olbrych i Gustawowi Janas, właścicielom gruntu, gdzie znajduje sie to miejsce, za jego udostępnienie dla mieszkańców i turystów.

Członkowie Towarzystwa i Sodalicji uporządkowali i zagospodarowali teren wokół źródełka. Dzięki sponsorom wykonano szereg prac; obudowano studnie kamieniem, zamontowano pompę, położono kamień wokół studni oraz zrobiono kamienne schody. Na placu koło studni zamontowano kamienną ławeczkę, tablicę informacyjną o szlaku, a na brzozie zawieszono figurę Św. Jadwigi w kapliczce. Miejsce zyskało atrakcyjny wygląd. Jest to trwały „pomnik” w roku jubileuszu 635-lecia koronacji Świętej Jadwigi na króla Polski. Powstały społecznym zaangażowaniem, trwale wpisuje się w historię ziemi bieckiej i jest świadectwem pamięci współczesnych o królowej Jadwidze.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wkład, dzięki którym to miejsce mogło powstać: państwom: Bogusławie i Kazimierzowi Duda, Teresie i Marianowi Śleziak, Bogumile i Janowi oraz Marcinowi Maniak, Marii i Grzegorzowi Albrechtowicz, Jolancie i Ryszardowi Bochenek, Marioli i Bolesławowi Dziki oraz Grażynie i Markowi Szetela.

W dniu 27 października 2019 r. miała miejsce w Bieczu niecodzienna uroczystość poświęcona Świętej Jadwidze Królowej Polski, honorowej patronce miasta. Rozpoczęła się Mszą Świętą w kolegiacie p.w. Bożego Ciała, odprawioną przez Prepozyta ks. Janusza Kurasza, w rocznicę poświęcenia kolegiaty oraz jubileuszu 635. Rocznicy koronacji Świętej Jadwigi Królowej. W homilii przybliżono postać i dzieło Świętej Jadwigi. Jej nieocenione dzieła miłosierdzia w postaci fundacji szpitali dla ubogich przetrwały wieki, niosąc pamięć o miłosiernej monarchini. Biecz to obok Krakowa miasto, które w sposób szczególny czci pamięć królowej. Przechowywane w bieckiej kolegiacie relikwie świętej, stały się początkiem kultu w naszym mieście. Liturgię Maszy Św. uświetnił występ duetu bandurzystów „Elegia Strum” pochodzący z Tarnopola na Ukrainie oraz chór kolegiacki.

Dalsze uroczystości miały miejsce na Ścibórce w Strzeszynie. W pięknej scenerii złotej polskiej jesieni, licznie przybyli goście, mieszkańcy Biecza i Strzeszyna wzięli udział w poświęceniu figury i źródełka Świętej Jadwigi. Jest to nowe miejsce na szlaku królowej Jadwigi, powstałe staraniem Sodalicji oraz Towarzystwa Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej. Historię powstania szlaku, jego rozbudowy przybliżyła prezes TPBiZB, pani Bogusława Duda. Dziękując za osobiste zaangażowanie ks. Januszowi Kuraszowi oraz licznym sponsorom zwróciła uwagę na społeczny aspekt wydarzenia. Poświecenia figury Świętej Jadwigi, autorstwa rzeźbiarza Stanisława Matusika oraz studni „źródła Św. Jadwigi” dokonał ks. Janusz Kurasz.

Po części oficjalnej głos zabrał burmistrz Mirosław Wędrychowicz, a symbolicznego uruchomienia źródełka dokonali; Bogusława Duda, Prezes Towarzystwa oraz Karol Górski, były starosta gorlicki. Na zakończenie uroczystości ks. kanonik Zbigniew Ryznar poświęcił odnowiony krzyż z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego przy rozwidleniu dróg na Ścibórce.

Zapraszamy państwa na szlak i czerpania z źródła Świętej Jadwigi. Piękna lokalizacja na szczycie, tuż przy wejściu do Lasu Grodzkiego zachęca do wędrówki szlakiem i poznawania miejsc tradycją związanych ze Świętą Jadwigą królową Polski. 

Wykonania kapliczki i odnowienia krzyża dokonał pan Rafał Bugno i pracownicy Firmy Rafex. Badanie wody wykonano w Laboratorium w Krakowie dzięki uprzejmości dra Tadeusza Bochni. Serdecznie dziękujemy.